Quantcast
Channel: Smoliak.sk | Recepty, recenzie a zoznam najlepších kaviarní a reštaurácií podľa foodblogera
Viewing all 96 articles
Browse latest View live

Testovačka – Foodpanda.sk

$
0
0

Blížiacim sa záverom roka 2013 som práve v týchto hodinách dospel do štádia keď sa mi nič nechce. Doslova nič. Ani variť, ani kresliť, ani fotiť a dokonca sa mi nechce ani nič nerobiť. Žiaľ moje (ne)chcenie trvá väčšinou len do momentu keď ja, alebo moje okolie dostane hlad. Preto som sa aj napriek prvotným odmietaniam vyskúšať novovznikajúce #FoodDonáškovéSlužby v Bratislave.

TEST číslo 1 – FoodPanda.sk

Cieľ misie: Objednať Sushi

Priebeh misie: Výber z bohatej ponuky aj napriek Silvestrovskému dátumu bol dostačujúci (veľa podnikov v tento deň nefunguje). Vyklikanie konkrétnych jedál a odoslanie objednávky mi zabralo tak do 5 min.. Oveľa viac ma prekvapil čas, ktorý som si pôvodne počas objendávania nevšimol a to je čas dodania jedla z konkrétnej prevádzky, čo bol v tomto prípade Sushi Time. 1.5 hodiny ma trochu zaskočilo, ale našťastie asi nie je veľa podobných neštasníkov ako ja, na konci roka, ktorí by využívali túto službu. Preto nám jedlo prišlo ani nie do 50 min..

Výsledné hodnotenie: Jedlo chutné, cena primeraná, milý pán “kuriér” a najmä žiadne starosti so špinavým riadom. Plastové riady forever.

Určite som FoodPandu nevyužil poslednýkrát :) Odporúčam!

Objednávka dokončená

Jedlo dorazilo

Opekaná ryža

Sushi set

Obžerstvo

 

A nakoniec sú všetci spokojní :)…

Plný žalúdok = spokojný človek


FoodZaujímavosť: Ako sa vyrába škorica

$
0
0

Škorica. Všetci ju poznajú, milujú a obzvlášť radi používajú v kychyni. Škoricu by sme mohli považovať za jednu z najznámejších a najpožívajenších korenín vôbec. Čo sa mi podarilo dopátrať, tak jej využitie našli aj starí Egyptania 2000 rokov pred krystom, kde si našla svoje uplatnenie (nechápem ako) počas balzamovania. V súčasnej dobe si ju spájame najmä s kuchyňou a škoricovým latté.

No, kto z vás ale v skutočnosti vie,odkiaľ pochádza a ako sa “vyrába”? A presne na tieto otázky vám odpovie nasledujúce video. :)

Sketch: Slovenský hokej v číslach

$
0
0

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa tento rok odohrávajú v susednom Česku, sú v týchto dňoch v plnom prúde. Pri tejto príležitosti som si dovolil pripraviť malú infografiku o slovenskom hokeji. :)

Sketch: Slovenský hokej v číslach

#NárodHokejovýchTrénerov #NarodiliSaStalentomHejtovať #PrichádzaČasOdborníkov #DvaTýždneHokejovéhoFanatizmu #KtoImVeríAjPoPreheNechZdvihneRuku #JaSomToVedelŽePrehrajú #KebySomBolJaTrénerom #AjJaBySomToZahralLepšie #NačoHoNaTieMajstrovstváZavolal #NepremenilUžTriSamostatnéNájazdy

FoodObjav: estéVéčka (Bratislava)

$
0
0

 

foodobjav_estevecka

Nový, nový, nový a tentokrát reštauračno-hamburgerový prírastok do série FoodObjavov. Burgery, hipstermóda, alebo rating bratislavských hamburgerov. Niekto ich kategorizuje do módneho výstrelku s krátkym vekom dožitia. Ja im zas hovorím: “nevyhnutný a veľmi dôležitý doplnok v gastrosfére na Slovensku”.

Ako latentný vegetarián si aj ja občas doprajem nejaké to mäso. Preto, keď to neskončí pri pečených rebrách, alebo medium rare steak-u, rozhodne to skončí pri habáči. :)

Od prvého zaregistrovania tohto podniku neubehli ani 2 týždne a už sme tam spolu s priateľkou sedeli a nahlas dumali, prečo sme ich neobjavili skôr?!

Food objav - estéVečka

Takto nejak to vyzeralo na začiatku našej náštevy :)

Asi najviac nám utkvelo v pamäti veľmi príjemné prostredie s vychytaným menučkom. Na výber máte 6 rôznych verzíí hamburgerov. My sme sa namotali na “Slaninkový” a “Fantasy (custom)“. Oba boli skvelé, žemle dokonalé a to mäsooo. Ako lusk. Veľmi sme ocenili 2 druhy skvelých domácich hranoliek, ktoré majú buď to klasika slané, alebo paprikové. Ochutnali sme oboje. Zo 6 dipov, ktoré si môžete dopriať k hranolčekom sme doposiaľ ochutnali 4 (Barbeque, estévečka, blue cheese a cesnaková) a poviem vám, že boli veľmi dobré.

Aby som nezabudol, okrem hambáčov tu majú aj ďalšie (na Bratislavu netradičné) fajnotky, akými sú napríklad: Domáce čipsy, grundle, zemiakové placky, tlačenka,…

Bodkou za celým týmto podnikom je skvelé pivo Kaltenecker, ktoré zahanbene priznávam, som ochutnal prvýkrát práve tu.

Robia to inak a hlavne dobre

Stačí sa len pozrieť na ich komunikáciu.

Kde okrem priznania si vlastných chýb,

estéVečka a jej Facebook

 vypočutia prosieb vlastných zákazníkov,

Estévečka - vínna karta

vás bezproblémov presvedčia, aby ste po svojej návšteve nechávali takéto taniere. :)

Food objav - estéVečka

Ku koncu našej návštevy :)

Malé zrhnutie. Estévečka si jednoznačne zaslúži miesto v mojich foodobjavoch. Najmä pre ich nevídaný “triple check control” systém, ktorý zaručuje stabilnú kvalitu vydávaného jedla. Nemenej pre ich proklientskú komunikáciu. Ale aj pre ich ceny, ktoré sú pre Bratislavu viac ako priaznivé a to si dovolím tvrdiť, že dostanete na tanieri prémiové jedlo za smiešnu cenu. A preto im udeľujem:


FoodObjav rating
★★

estéVečka na webe

FoodZaujímávosť: Tajomstvo ukryté v horalkách

$
0
0

food_zaujimavost_horalky

Pôvodná receptúra obsahuje tzv. “zlom” v náplni, ktorého úlohou je držať jednotlivé pláty tak, aby sa vzájomne neposúvali. Mimo iné, tento “zlom” vytávara nezameniteľnú a osobitnú chuť horaliek. V praxi to vyzerá tak, že na začiatku každej výroby sa vyrobí “zlom” (hotové výrobky), ktorý sa následne pomelie do náplne presne podľa originálnej recepúry. Nevyužitý zlom počas výroby sa vyhodí a pri ďalšej várke sa vytvára úplne nanovo. Pre eco fanúšikov je dobrým zistením aj to, že k vzhľadom k obrovským výrobným dávkam je tohto odpadu minimum. Veď prečo by ho aj bolo veľa, keďže každá výroba chce ušetriť a zarobiť čo najviac :).

Na moju otázku, či pečivárne neuvažovali o zmodernizovaní výroby  bez vytvárania zlomu, som dostal nasledovnú odpoveď:

 

food_zaujimavost_horalky_odpoved

 

Teraz už aspoň viem, prečo sú tie horalky také skvelé. Len tak mimochodom, skúšali ste už niekedy horalky hodiť na 15 min. do mrazáku a jesť ich takto zamrazené? Poviem, je to čistý foodporn lvl 3000.

 

Rozhodne vyskúšajte ;).

Pečené rebrá | Recept

$
0
0

Keby som si mal vybrať mäsité jedlo, ktoré mi chutí najviac, tak to asi budú rebrá. V nedávnom FoodObjave som spomínal, že ako latentný vegetarián si musím občas dopriať mäso a vtedy prichádzajú do úvahy len 3 možné varianty. Hamburger, Steak, alebo rebierka. Preto som si dovolil spísať môj najobľúbenejší recept na ich prípravu. :)

Pečené rebrá

Ingrediencie:

  • 1 kg – mäsitých rebierok
  • 3 ČL – mletej červenej papriky
  • 3 ks – strúčikov cesnaku
  • 1 ČL – pomletej rasce
  • 2 ks – bobkový list
  • 1 ks – stredne veľkej cibule
  • čierne korenie
  • nové korenie
  • extrapanenský olivový olej
  • soľ

Postup prípravy:
1) Bravčové rebrá, cibulu, bobkový list a nové korenie dáme spolu do veľkého hrnca a vodou a varíme po dobu približne 30 min.. Tento čas je veľmi individuálny a závisí od mäsitosti rebier. Preto ich pribežne kontrolujte a odstavte od ohňa skôr ako sa začne mäso odpájať z kostí.

2) Rozmiešajte si v nádobe papriku, olej, rascu, korenie, lisovaný cesnak a soľ.

3) Vytvorenú zmes vylejte na rebrá a poriadne ich touto zmesou pretrite. Rebrá uložte na plech, podlejte trochou vody v ktorej sa varili a dajte piecť na 200°C. Pečte ich približne 40-45 min. Rebrá pečte do takej úrovne ako to máte najradšej. Ja ich nechávam na povrchu trochu pripiecť, aby sa vytvorila nezameniteľná chrumkavá chuť.

Tajný tip 1: Rebrá najlepšie chutia s čerstvým chlebom, čerstvo strúhaným chrenom a plnotučnou horčicou.
Tajný tip č. 2: Z nepoužitého vývaru si môžete pripraviť najlepšiu fazuľovú polievku na svete :).

Nech vám chutí! :)

Peter Handzuš: “Je o mne známe, že som sa narodil na sude” (Food Rozhovory)

$
0
0

Človek mnohokrát plánuje a napokon tieto plány zrealizujú až náhodné stretnutia, ktorých atmosféra býva často neopakovateľná. Presne v tomto duchu sa nieslo aj moje prvé stretnutie za účelom rozbehania novej témy: #FoodRozhovory. Je jeden z prvých slnečných dní v tomto roku a ja si v centre Nitry objednávam moje obľúbené cappucino.

Netrvá to dlho a po pár minútach vidím vo dverách kaviarne známu tvár. Zopár rozdaných pohľadov, uvítacích slov a spolu s Peťom sa púšťame do rozhovoru.

Peter Handzuš

Ahoj Peťo, skús sa na úvod mojim čitateľom predstaviť.
Volám sa Peťo Handzuš. Meriam 191 cm, momentálne vážim 91 kilo a schudol som 4 kilá (smiech). Som úplne zaneprázdnený rehabilitáciou, pretože sa chcem po dlhých zdravotných ťažkostiach, opäť vrátiť do plného života.

Aký je tvoj background, kde a v čom si pôsobil…
Je o mne známe, že som sa narodil na sude. Presnejšie na Vincenta. Vincent je patrónom vinárov a preto aj toto spojenie považujem v mojej kariére za symbolické (smiech). Ako malý chlapec som sa tmolil okolo vinárov a vinohradníkov. Môj otec pracoval vo vinárskom podniku. Tým, že sa flákaš okolo takých ľudí, tak ti ani nepríde na um nejaké iné smerovanie. Si jednoducho vtiahnutý do toho ich deja.

Takže tvoje profesné smerovanie je spojené s vinárstvom. Ochutnávky a tak, nie?
To prišlo neskôr. Absolvoval gymnázium a odtiaľ som odišiel na Chemicko-technologickú fakultu, lebo chémia, bola taká moja druhá vášeň. Možno som tam niekoho stretol, alebo som niečo čítal. To si už presne nepamätám, ale niekde tam sa spojila moja vášeň pre chémiu s výrobou vína. Presne o tom je aj potravinárstvo, ktorého veľkou súčasťou sú biochémia a biotechnológie. Asi preto som skončil nakoniec profesionálne pri víne. Nielenže sme mali doma hektár vinohradu, z ktorého sme s dedom vyrábali víno, ale po skončení univerzity som nastúpil do vinárskeho podniku. V 94. roku som sa osamostatnil a stál pri zrode nového vinárstva.

Môžme chvílu ostať pri tom vinárstve? Lebo toto sú pre mňa úplne nové informácie
Áno. Spolu s partnermi sme začali pekne od nuly. Založili sme firmu, prenajali si vinársku fabriku, ktorú sme o štyri roky neskôr kúpili. O desať rokov neskôr sme uviedli na slovenský trh prvý milión fliaš vína. A v roku 2005 som svoj podiel vo firme predal. Značka pôsobí na trhu dodnes.

Pokiaľ si dobre pamätám, tak si mi nedávno spomínal, že v dohľadnej dobe plánuješ vycestovať von za nejakým projektom. Je to pre teba ešte stále aktuálne?
Ja to neberiem ako nejaký projekt. Aj keď to medzičasom vyzerá, že z toho nejaký projekt napokon bude. Iba som si povedal, že tým, že som dlhé roky podnikal “pripútaný” na jednom mieste, tak ešte existuje niekoľko vinárskych destinácií, ktoré by som si chcel zažiť na vlastnej koži. A to hovorím aj napriek tomu, že som si počas svojho života precetoval mnohými krajinami. … Možno nasledujúcich 10 rokov budem častejšie cestovať a dlhšie ma tu nebude vidieť. Chcel by som ešte nejaký čas pracovať s vinármi v rôznych častiach sveta. Normálne sa nechám najať ako robotník. Budem strihať vinohrady a budem ťahať hadice… Jednoducho chcem robiť s niekoľkými ľuďmi, ktorých poznám aj osobne. Od niektorých dokonca mám pozvánku na kratší aj dlhší pobyt. Takže pre mňa to bude (skôr ako ešte viac zostarnem) hlavne poznávanie, vzdelávanie, získavanie nových skúseností a čerpanie nápadov na nové témy. Zároveň sa chcem pozrieť aj na slovenské vinárstvo z inej perspektívy

No a uvidíme… (smiech)

Kam teda plánuješ vycestovať najbližšie?
Začal som v Beaujolais (Božolé) a tam by som sa chcel v dohľadnej dobe opäť vrátiť. Potom možno… Nový Zéland?! Ale uvidíme. Musí sa to iba trochu utriasť a hlavne ja sa na to musím dostatočne pripraviť.

Peter Handzuš

To znie zaujímavo. Mňa ale rovnako zaujíma tvoj názor na všetky tie súťaže a ocenenia pre slovenské vína, ktorými sa tak vinári radi hrdia. Myslíš si, že majú zmysel?
(smiech) Ak nechceš ostať v pozícii, že niečo urobíš a všetci tvoji kamaráti ťa tlapkajú po ramene a hovoria: “robíš to fakt dobre”, tak musíš ísť s kožou na trh. Hlavne preto, aby si sa dozvedel, kde sa nachádzaš. Potrebuješ sa rozvíjať, zdokonaľovať a to ti musia povedať úplne cudzí ľudia. To je dôvod a zmysel prečo som sa aj ja zúčastnil mnohých súťaží a výstav. Chcel som vedieť aj to, akým smerom sa uberá svet vín. A áno, z môjho pohľadu si vážim každé jedno ocenenie, ktoré som priniesol. Neviem ako sú na tom iní vinári, ale takto to vidím ja.

Kebyže ti teraz dám takú jednu úmyselnú podpásovku. Skús si vybrať jedno víno, ktoré ti chutí najviac. :)
To ti neviem povedať. Ľudia sa aj občias čudjujú, že nepoznám jednoznačnú odpoveď. Ja si vyberám víno najmä podľa toho, čo varí moja manželka (smiech). Ale hlavné kritérium je víno, ktoré mi chutí.

Aké by si odporučil vína a vinárstva, ktoré by mali moji čitatelia rozhodne ochutnať a navštíviť?
Je tu niekoľko vinárstiev, ktoré by mohli slúžiť ako taký dobrý model. Dole na juhu v Strekove pre ich osobitý ráz. Celý ten kolorit tamojšej oblasti je príťažlivo krásny a je tam niekoľko zaujímavých vinárstiev. Od moderného až po tie tradičné s dlhou históriou. A tuto neďaleko Nitry, je Tekovská oblasť. Nájdeš v nej 9 vinárstiev na kope, takže za dva dni máš čo robiť, aby si to celé prešiel. Ak chceš vidieť fakt modernú fabriku, tak vinárstvo Mrva a Stanko v Trnave by ste nemali obísť. Pokiaľ chce niekto zažiť vidiecky štýl, tak nech sa vyberie do Dolian k Jožkovi Mikušovi. Ďalej sú to Slobodné vinárstvo, alebo víno Tajná. To je teraz celkom nové a určite zaujímavé. Ten zoznam je veľmi dlhý.

Je mi známe, že si rovnako vášnivý kávičkár. Preto si neodpustím otázku: Radšej kávu, alebo víno?
(smiech) Bolo by blbé začínať deň pohárom vína, aj keď, občas sami stane, že ním začínam. (smiech) Najmä v období, keď víno hodnotím. A vtedy kávu ráno nepijem, pretože mám iný režim. To nie je zákerná otázka. Ale ja mám tiež otázku: Solíš veľa?

JA: Minimálne, alebo vôbec.

No vidíš, takže si to vieš predstaviť so soľou, ale aj bez soli. Rovnako ja si viem predstaviť deň s kávou, ale aj bez kávy. Ale víno je pre mňa súčasťou môjho života, tam kde som sa narodil, pretože káva je úplne z iných oblastí sveta a nie je našou prirodzenosťou. Dostali sme sa k nej, ako k radosti nášho života. A víno, to je súčasťou môjho jedla. Na raňajky si ho nedám, ale keď je obed, alebo večera, tak jeden pohár vína je úplne normálna vec. Stále mám otvorené 2-3 fľaše, aby som mohol kombinovať.

FoodRozhovor - chvíľka pre cappucino

Toto ma teraz zaujalo. Vieš, koluje taký mýtus, že víno by si nemal mať dlho otvorené a už vôbec nie v sklenenej flaši. Mal by si ho vraj skladovat v plastovej a vypustiť z nej všetok vzduch. Čo je na tom pravdy?
(smiech) Áno, okolo vína je veľa mýtov. Je mnoho vín, ktoré su tak zručne pripravene, že ich pokojne môžeš nechať v uzavretej sklenenej flaške a ani po niekoľkých dňoch nehrozí zvetranie. Ideálne je ale mať vákuovú pumpu, s ktorou vysaješ kyslík a ak fľašku odložíš na chladné miesto, tak víno zostane dlhšie bez výraznej zmeny na vôni a chuti. Pre mňa, ako profesionála, je najzaujímavejšie sledovať vývoj vína a dĺžku jeho dožitia. Chcem vedieť ako sa mení jeho profil v čase. Existuje proces, ktorý prebieha vo víne ešte pred tým ako zreje. Je to jablčno-mliečna fermentácia a občas z nej vo víne ostanú z akéhosi dôvodu nejaké zvyšky a objavia sa pri otvorení fľašky aj po dvoch rokoch. A treba ich z vína vyvetrať. Niektoré vína majú takú zvláštnu vlastnosť, že tak ako ľudia, sú tiež také uzavreté a pôsobia málo sebavedomo ako takí introverti. Potrebuješ im dať čas, aby sa otvorili. Aby si zvykli na to, že sa ocitli v novom neznámom priestore a stoja pred nejakým človekom čo sa o nich zaujíma.

Počuj. Prečo si doteraz nenapísal žiadnu knihu o víne? Keď ťa tak počúvam, čítalo by sa to samo.
Čo ja viem. Na knihu treba dozrieť. (smiech)

Ja by som to teda pomaličky ukončil poslednou otázkou. Čo je tvojím životným cieľom? Čo je taká tá tvoja vytúžená cieľová méta v živote, pri ktorej si povieš: “Toto je tá vec, ktorú chcem zažiť za každú cenu.”
Z odpovede budeš asi trochu sklamaný. Nerobím veci za každú cenu len preto, že to chcem. Vôbec to neriešim. Poznám svoju cestu a viem, že v nasledujúcich desiatich rokoch budem viac cestovať. Začal som s tým, že nemám žiadny projekt ale tak ako plynie čas, tak mi jeden projekt doniesol. To je tá pomyslená snehová guľa, ak niekto prinesie nápad a ďalší sa k tomu pripojí, po chvíli zistíš že sa okolo teba dejú samé dobré veci. Snažím sa existovať s ľuďmi okolo seba aby som mal svoj život v rovnováhe a chcem, aby som sa nielen ja, ale aj ľudia v mojom okolí so mnou dobre cítili. To je alfa-omega. A ak sa mi možno niekedy ešte podarí vyrobiť pár litrov vína, tak budem naozaj šťastný, alebo spokojný? Ale teraz na to nemám prostriedky a ani čas, aby som sa tým čo len trochu zaoberal.

Povedal Peťo, ktorý okrem iného aj bloguje a po dokončení redizajnu jeho blogu ho určite navštívte.

Ja mu každopádne držím palce v napĺňaní jeho snov a cieľov.

Váš @smoliak

 

Sketch: Dovolenka a balenie

$
0
0

Dovolenka, dovolenky, dovolenkári. Tak schválne, ako to je vnímané u vás? :)

 

Sketch - Dovolenkové balenie

#TentoSketchBolSchválenýMojouPriateľkou #NikdyNepochopímAkoToŽenyVnímajú #MužiZmarsuŽenyZvenuše #NikdyNenechajBaliťTohoDruhého #MiláčikPomôžešMiPotomSbatožinou_Rozumej3veľkéKufre


Domáca zmrzlina | Recept

$
0
0

Recept - domáca zmrzlina

Neexistuje azda obľúbenejšia pochúťka počas únavných letných dní, akou je ovocná zmrzlina. Ja som si tentokrát pre vás pripravil jeden chutný, zdravý a rozhodne rýchly recept na prípravu vlastnej zmrzliny. Je krajší o to viac, že na jeho prípravu vám postačia 4 jednoduché a ľahko dostupné suroviny. :)

Ingrediencie:

  • 400 g – bieleho bio jogurtu
  • 200 g – mrazeného ovocia
  • 2 PL – medu
  • 1 PL – lístkov čerstvej mäty

Postup prípravy:

1) Jogurt si pred samotnou prípravou hoďte na 20 min. do mrazničky.

2) Jogurt spolu s mrazeným ovocím hoďte do mixéru (prípadne použite ponorný) a spolu rozmixujte. Ku koncu pridajte med spolu s mätou a opäť rozmixujte.

Tradáá a zmrzlina je hotová. :)

Nech vám chutí :) !
Váš @Smoliak

Ovocné Smoothie | Recept

$
0
0

Smoothie recept

Po poslednom recepte na domácu zmrzlinu, som tak trochu premýšlal, že ktorý z obľubených receptov by som vám priniesol najbližšie. Toto rozhodnutie mi tak trochu uľahčilo znovuobjavenie domáceho pomocníka na smoothie, ktorého som získal cez jednu z atraktívnych zliav na zľavovom portáli. Vybral som si preto pre vás 2 moje najobľúbenejšie varianty do týchto letných dní.

Ingrediencie:
Banánovo-jahodové smoothie s kokosovým mliekom

  • 2 ks – prezretých banánov
  • 200 ml – kokosového mlieka
  • 200 – čerstvých, alebo mrazených jahôd

Banánové smoothie

  • 2 ks – prezretých banánov
  • 200 ml – vanilkového jogurtu (alebo obyčajný)
  • 10 ks – kociek ľadu

Postup prípravy:
1) Príprava je viac ako jednoduchá, pretože stačí v oboch receptoch všetko jednoducho rozmixovať :).

Tento typ receptu radím do ultra rýchlej kuchyne s úžasným chuťovým efektom.

Máte svoj obľúbený recept?
Dajte mi vedieť :).

Nech vám chutí!
Váš @Smoliak

FoodZaujímavosť: Umenie pečenia chleba v Tadžikistane

$
0
0

Keď sa dnes povie pečenie chleba, tak si mnohí z nás predstavia obrovské poloautomatické haly, ktoré vyprodukujú X tisíc kusov pečiva denne. Niektorí si možno pečú peceň kváskového chleba svojpomocne doma, alebo obľubujú už pomerne málo vídané malé rodinné pekárne. :)

O to viac bolo pre mňa prekvapením, keď som narazil na nasledujúce video, ktoré mi tak trochu opäť otvorilo oči. Uvedomiť si, že podmienky vo svete aj na tak bežný tovar, akým chleba pre nás je, sú niekde stále veľmi skromné a napriek tomu dokážu ľudia v nehostiných podmienkach vykúzliť takúto ohromnú vec:

* Tadžikistan, alebo Tadžická republika, je štát v strednej Ázii, hraničiaci s Afganistanom, Čínou, Kirgizskom a Uzbekistanom. Ide o bývalú zväzovú republiku Sovietskeho zväzu, v súčasnosti člen SNŠ.

Prvý najväčší test ciderov sa blíži

$
0
0

Túžiš spoznať najlepší cider na trhu? Máme za sebou 2 dni slepých testov, v ktorých jeden muž a jedna žena hodnotili aktuálne 6 najznámejších ciderov na Slovensku.

Leto, horúčavy a únava. Osviežiť sa človek môže rôzne a práve v lete mnohí z nás siahajú po čoraz obľúbenejších Cider-och. Skutočný jabkový cider obsahuje niekoľko druhov jabĺk. Správne vychladený dokáže svojou chuťou, bublinkami a vôňou osviežiť lepšie ako akákoľvek limonáda. :)

Sám som ich niekoľko vyskúšal, ale keď sa opýtate známych, tak nájdete na desiatky rôznych odporúčaní, že ktorý z nich by ste mali ochutnať. Ako sa hovorí, 100 ľudí = 100 chutí. Či už sa rozhodujete pre komerčné (ľahko dostupné v akomkoľvek supermarkete či kaviarni), alebo alternatívne (občas máte problém ich zohnať), nenatrafíte na jednoznačný porovnávací test, ktorý by vám povedal, ktorý z nich je najlepší.

Preto som sa toto rozhodol zmeniť a v slepom teste otestovať chuťové poháriky mužov a žien. Testovali sme tie naj z jablkových hitov tohto leta a čoskoro vám odhalím, ktorý je ten najchutnejší cider-ciderov. Postavili sme proti sebe 3 komerčné a 3 alternatívne jablkové cidre, bez vedomosti o ktorého zo 6 výrobcov ide.

Moje testovanie muži vs. ženy vám ukáže:
a) Aké cidre existujú
b) Kde si ich môžete kúpiť
c) Koľko v priemere stoja
d) Aká je ich vôňa a chuť
e) Ktorý z nich je ten najlepší

Prihlás sa do môjho newslettra a zisti ešte tento týždeň medzi prvými, ktorý z nich vyhral. :)

Grilovaná pomarančová limonáda | Recept

$
0
0

Grilovaná pomarančová limonáda

K letu jednoznačne patrí osviežujúce ovocie a voda v ktorej sa človek môže vykúpať. Ja som si v týchto dňoch povedal, že prinesiem opäť nejaký vlastný recept na ovocnú tématiku. Veď čo môže byť viac Fresh ako pomarančová limonáda a ešte k tomu grilovaná. :) Túto verziu by som nazval hitom môjho leta. Máte svoju obľúbenú osviežujúcu variantu?

 

Potrebné suroviny:

  • 1 kg – pomarančov
  • 3 PL – trstinového cukru
  • 0,5 l – studenej vody
  • 2 dcl – bieleho rumu
  • Veľa ľadu

Postup:
1) Polovicu pomarančov si nakrájajte na cca 1 cm krúžky a obe strany ponorte do trstinového cukru. Rozpálte si panvicu, prípadne gril s uhlím a ugrilujte tieto pomaranče až do momentu pokiaľ cukor neskaramelizuje.

2) Vytlačte si zvyšné pomaranče do nádoby naplnenej ľadom a dolejte studenú vodu spolu s bielym rumom.

3) Vychladené a ugrilované pomaranče vložte do druhej nádoby a poriadne ich roztlačte, aby pustili čo najviac štavy. Túto štavu potom prelejte do nádoby s ľadom a spolu premiešajte.

Tadááá. Limonáda je hotová. :)

Tajný tip: Najlepšia verzia tejto limonády vznikne, keď máte možnosť pomaranče ugrilovať na uhlí :).

Nech vám chutí!
@Smoliak

Grilovaná pomarančová limonáda

Grilovaná pomarančová limonáda

Grilovaná pomarančová limonáda

Najlepší cider na Slovensku (Testovačka)

$
0
0

Test Ciderov

Cider, alebo Sajder. Všetci ich milujeme a niektorí z nás ich dokonca pili už hádam všetky. Narozdiel od ochutnávok ich ale zatiaľ nikto nepodrobil vzájomnému spotrebiteľskému testu. Istotne poznáte tie domnienky, že alternatívne (hipsterské) značky sú lepšie aj za ich vyššiu cenu. Naopak tie komerčné, ktoré dostať vo všetkých obchodoch, považujeme za slabšie, lebo ich kvalita ide na úkor ceny.

Naozaj je ale tomu tak?

Na jednoznačné zodpovedanie tejto otázky som si preto zobral pod drobnohľad 6 najznámejších ciderov na trhu a dal ich ochutnať v slepom teste jednej žene a jednému mužovi (mne), aby som zabezpečil pohľad, chute a názory oboch svetov :).

Testy prebiehali 2 dni. Prvý deň sme robili poloslepý test, kde sme mali možnosť hodnotiť aj farbu. Druhý deň sa niesol v znamení 100% slepého testu, kedy obaja účastníci mali zaviazané oči. Cidre sme hodnotili vo viacerých kategóriach od chuti, voňe až po farbu a jednotlivým produktom sme dávali body na škále od 1-10, pričom 10 bodov bol maximum. Ani jeden z účastníkov nepoznal výsledky toho druhého, aby sme zabránili vzájomnému ovplyvňovaniu. Z jednotlivých hodnotení muža a ženy sme napokon spravili priemer a z toho nám vyšlo jednoznačné poradie víťazov.

Dosť bolo teórie. Poďme sa radšej pozrieť, ako tieto mužsko-ženké svety hodnotili jednotlivcov :)

Strongbow
Muž:  Na začiatku bol veľmi penitý. Chuť je mierne sladká a menej výrazná po jablkách.
Žena: Na mňa moc bublinkavý. Cítiť po jablkách s mierným citrusovým nádychom a chuť mierne zemitá až kyslejšia.

Somersby
Muž: Na môj vkus sladký, čo dosť potláča chuť po jabĺkách.
Žena: Výrazná chuť, až príliš sladká. Zo všetkých najmenej perlivý.

Sigelsberg
Muž: Cider obsahuje výraznejšiu chuť po alkohole. Určite očarí ľudí, ktorí siahajú po menej sladkých alternatívach.
Žena: Chuť prezretých jabĺk pripomínajúce jablkovicu. Takú dobrú domácu pálenôčku.

Opre
Muž: Stála chuť, s výraznou a uveriteľnou chuťou jabĺk.
Žena: Vôňa jablčných šupiek dodáva tomuto cideru výnimočnosť. Má výbornú chuť výrazných jabĺk.

Kingswood
Muž: Prekvapivá vôňa, typická pre jablká a ešte lepšia chuť. Má zaujímavo príjemný perlitý efekt.
Žena: Zaujímavá vôňa jabĺk, s jemnou dochuťou a osviežujúco perlivý. Čisté ihličky, také fresh na leto.

Jablčnô
Muž: Super vôňa a výborná chuť po čerstvých jablkách.
Žena: Vonia ako detská výživa. Jemne bublinkavý s jabčnou chuťou, ktorá je po prvom dúšku trošku horskastá, až trpká.


Na druhú stranu treba podotknúť, že porovnaním objemov jednotlivých ciderov a ich priemernej ceny za liter, je vidieť obrovské rozdiely medzi alternatívou a dostupnejšou (komerčnejšou) verziou.

Názov Objem Cena Cena za liter
Jablčnô 0.275 l 2 eur 7.27 eur
Opre 0.33 l 2.09 eur 6.33 eur
Sigelsberg 0.275 l 2.10 eur 7.63 eur
Kingswood 0.40 l 1.07 eur 2.68 eur
Strongbow 0.33 l 0.99 eur 3.00 eur
Somersby 0.33 l 0.99 eur 3.00 eur

 

*Uvádzané ceny kopírujú ceny, za ktoré sa mi poradilo cidre kúpiť počas tohto leta v Bratislave.

Rovnako tak vidieť rozdiely aj v samotných zloženiach.

Názov Zloženie Objem alkoholu
Jablčnô Fermentovaný alkoholický mušt z troch odrôd slovenských jabĺk, Siričitany. 5,4 %
Opre Jablková šťava z koncentrátu, prírodná jablková aróma, kvasinky. 4,7 %
Sigelsberg Čerstvá jablková šťava, cukor, oxid siričitý, oxid uhličitý. 5,9 %
Kingswood Voda, Skvasená koncentrovaná jablková šťava, Cukor, Glukózo-fruktózový sirup, Oxid uhličitý, Regulátor kyslosti: citrónová šťava z koncentrátu, Koncentrovaná jablková šťava, Prírodné arómy, Prírodné farbivá: jačmenný sladový extrakt, Prírodné soli” 4,5 %
Strongbow Voda, Jablková šťava z koncentrátu (25%), Glukózový sirup, Glukózo-fruktózový sirup, Farbivo: obyčajný karamel, Regulátor kyslosti: kyselina jablčná, Oxid uhličitý, Antioxidant: disiričitan draselný, Prírodná jablková aróma. 4,5 %
Somersby Voda, jablčný kvasený mušt, cukor, jablčný koncentrát, oxid uhličitý, regulátor kyslosti (kyselina citrónová), prírodná aróma, konzervant (sorban draselný), farbivo E150c. 4,5 %

A ako si teda viedli Cidre v celkovom hodnotení?

Na úvod konečných výsledkov musím povedať, že sme pracovali s predpokladom, že pri jednotlivých cideroch budú minimálne rozdiely v chuti, vôni a farbe. Ale až pri samotnom ochutnávaní sme zistili, že rozdiely sú oveľa väčšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V niektorých prípadoch boli až priepastné. A kto je teda tým ciderom-ciderov?

Najlepší cider na Slovensku

Najlepší cider na Slovensku

Úplným záverom možno zhodnotiť kvalitu jednotlivých ciderov tak, že pokiaľ ste človek, ktorý by ich najradšej pil denno-denne, tak najsprávnejšou voľbou (najmä z ekonomického hladiska) je Kingswood. Pokiaľ patríte do skupiny “rád si občas doprajem niečo výnimočné“, tak určite siahnite po Opre. Rozhodne by ste ale nemali obísť aj Jablčnô, ktoré len veľmi tesným záverom skončilo na 3 mieste.

Verím, že vám tento výsledok pomôže pri najbližšom rozhodovaní o kúpe niektorého z Ciderov.

Nech vám Chutí!
Váš @Smoliak

 

Ako bonus vám ponúkam pohľad do zákulisia pri 100% slepom testovaní :).

Vegetariánsky cuketový guláš | Recept

$
0
0

Cuketový guláš

Cukety, tekvice a iné dobroty zo záhrady. Toto je to pravé obdobie, keď sa každý jeden z nás môže dosýtosti vyblázniť na úrode, ktorú nám prinášajú naše záhradky. Kedže ako často hovoriem: “Som latentný vegetirán”, tak som si pre vás pripravil túto vynikajúcu verziu “bezmäsitého gulášu”. A verte, že pridaním údenej mletej papriky, nespoznáte rozdiel v jeho chuti :).

Suroviny potrebné na cuketový guláš

  • 1 ks – menšej cukety
  • 3 ks – veľkých zemiakov
  • 5 ks – strúčikov cesnaku
  • 3 ks – veľkej paradajky
  • 3 ks – cibule
  • 1 ks – čili papričky
  • 1/2 ČL – čierneho mletého korenia
  • 1 PL – údenej červenej papriky
  • Štipka estragonu
  • Morská soľ
  • Extra panenský olivový olej

Postup:
1) V hrnci si opražte do zlatista nadrobno nakrájanú cibuľku na olivovom oleji. Pridajte ku nej pretlačené strúčiky cesnaku a údenú mletú papriku. Po pridaní papriky zmes veľmi rýchlo opražte a dajte dole z ohna, aby vám nezhorkla.

2) Podlejte trochou vody (približne 3 dcl), pridajte ostatné koreniny, soľ a na kocky nakrájané zemiaky a paradajku.

3) Guláš zakryte a nechajte variť. Keď budete mať takmer uvarené, tak do gulášu pridajte nakrájanú cuketu, ochutnajte, dochuťte, pridajte majoránku, prípadne vodu a dovarte.

Tip: Odporúčam podávať s čerstvým chlebíkom.

Nech vám chutí!
Váš @smoliak :)


Kuchársky slovník – Kuchárske techniky (1. časť)

$
0
0

Gastronomický slovník, alebo jazyk kuchyne. Aj takto by som mohol nazvať nasledujúcu tému, ktorej sa chcem venovať v dvojdielnom vydaní. Zápasili ste už niekedy s názvami, ktoré tak radi používajú kuchárske celebrity? Už viac nemusíte. Stačí ak v budúcnosti využijete mnou zozbieraný zoznam najčastejšie používaných výrazov v kuchyni a v kuchárskych knihách. A kto vie, možno aj vďaka nemu počas budúcich návštev v reštaurácii vás už nič na jedálnom lístku neprekvapí.

Mimochodom mnohé z nich som aj ja sám spoznal až počas sumarizovania tohto gastronomického zoznamu. :)

Gastro slovník kuchyne

A | B | C | D | F | G | J | K | M | N | P | R | S | T | V | Ž

AL DENTE

Taliansky termín pre suroviny, ktoré sú správne uvarené. Nerozvarené, mäkké a tzv. “na skus”. Hodnotia sa takto najmä cestoviny a ryža.

ALLEMANDE

Francúzky výraz pre varené zemiaky nakrájané na veľmi hrubé plátky, poliate omáčkou (korenie, citrónová šťava, biele víno, žĺtok a maslo).

ANTIPASTA

Taliansky výraz pre predjedlo. Napríklad: klobásy, salámy a ryby dusené v oleji a paradajkovom pretlaku s olivami, karfiolom, zeleným hráškom, cibuľkou, kyslými uhorkami, karotkou a šampiňónmi. Šunka a filety z ančovičiek s nakladaným korením.

ASIETA

Ide o malé predjedlá (aperitívy), podávané pri stolovaní. Napríklad: Asiety z kaviáru, reďkoviek s maslom, údeného lososa, atď.. Po správnosti sa nedávajú na stôl, ale podávajú kuchárom/čašníkom po ukončení ich prípravy.

BARBECUE

Anglický výraz pre pečenie mäsa na otvorenom ohni (tepelné spracovanie na ražni, alebo mriežke grilu pôsobením sálajúceho žiaru dreveného uhlia).

BARDE

Na plátky nakrájaná slanina.

BLANŠÍROVANIE

Sparenie potraviny vo vriacej vode a následné ochladenie. Vďaka tomu sa uvoľní chuť, zničia baktérie a zachová farba.

BRAISING

Varenie celého, alebo porcovaného mäsa, prípadne zeleniny v malom množstve vína alebo vývaru v prikrytom hrnci. Mäso, alebo zelenina sa najprv osmaží v tuku do hneda a potom sa varí veľmi pomaly na malom ohni.

BRIDÍROVANIE

Uviazanie rýb niťou tak, aby nestratili pri varení svoj tvar.

BROCHÉ (brožovaná)

Francúzsky výraz pre prípravu hovädzieho, hydinového mäsa a kreviet na ražni.

CACCIATORE (Kačatore)

Taliansky výraz označujúci “lovecký štýl” (na slovensku označovaný ako poľovnícky). Ide o označenie jedla pripraveného zo zveriny, alebo hydiny, tzv. poľovníckym štýlom. Napríklad: s hubami, cibuľou, paradajkami, bylinkami a malým množstvom vína.

DECOUPAGE (Dekupáž)

Krájenie a porcovanie.

DEGLAZE

Rozpustenie pripečenej šťavy (alebo glazé) zo stien a dna panvice. Po dokončení mäsa sa zvyšný tuk zleje a pridá malé množstvo vody, alebo vína a zahrieva. Získaná šťava sa potom využíva k pripravenému mäsu, alebo ako prípravok do omáčky.

DEKANTOVANIE

Prelievanie červeného vína do karáf (dekantérov).

FRAPOVANIE

Chladenie pohárov pred použitím.

FLAMBOVANIE

Označuje spôsob prípravy jedla, pri ktorom sa alkohol zahrieva na panvici, aby ľahko vzplanul. Jedlo sa poleje alkoholom, zapáli a nechá sa horieť, kým sa alkohol nespáli a plameň zhasne. Pokrm získa výraznejšiu farbu a chuť.

FRENCH-TRIMMED

Ide o výraz používaný pre úpravu hovädzích a najmä jahňacích rebierok pred pečením. Výraz je odvodený z anglického “trim” – orezať, upraviť. Z rebierok (zvyčajne 6 až 8 kotliet vcelku) je odstránený prebytočný tuk a rebrá oddelené od seba. Povrch mäsa je pokrytý vrstvou olivového oleja, horčice, strúhanky a prípadne drvených mandlí s nasekanými bylinkami. Mäso po dopečení ostáva vo vnútri ružové a je obalené zlatohnedou krustou. Jednotlivé kotlety pripomínajú tvarom kuracie stehno.

GARNI

Francúzky termín označujúci zdobenie jedla zeleninou. Napríklad: “steak garni” je steak ozdobený zeleninou.

GLAZÍROVANIE

Glazírovanie je špeciálna kuchárska technika, pri ktorej sa tepelnou úpravou napríklad zelenina, alebo mäso dusí tak dlho, kým zredukovaná šťava nevytvorí glazúru.

GLAZOVANIE

Glazovanie mäsa a rýb je proces, ktorým sa ochraňuje mrazené mäso pred vysušením (oxidáciou). Pri správne vykonanej glazúre by mäso nemalo zvýšiť svoju hmotnosť o viac ako 5%.

Glazovanie pekárskych produktov studenej kuchyne:

  • Voda – potretím sa pečivo lepšie vyfarbí.
  • Olej – vznikne lesklá hnedá kôrka na pečive.
  • Olivový olej – pečivo ostane lesklé a získa olivovú arómu.
  • Maslo – vznikne lesklá hnedá kôrka na pečive.
  • Vajcia – zlatý a lesklý povrch.
  • Vajcia zmiešané s cukrom – lesklá kôrka. Vhodné na sladké pečivo.
  • Vaječný žĺtok – lesklá kôrka s tmavo-zlatou farbou.
  • Vaječný bielok zmiešaný s vodou – u pečiva vznikne svetlo-hnedá kôrka. Vhodné na vytvorenie ideálneho podkladu pre prípadné posypanie semienkami (mak, sezam,…).
  • Vaječný žĺtok s mliekom – lesklá zlatá kôrka.
  • Mlieko – lesklá zlatá kôrka.
  • Smotana – lesklý tmavo-zlatý povrch.
  • Med – Veľmi tmavá lesklá kôrka. Potiera sa ešte teplé pečivo a med musí byť rozohriaty a tekutý. Kôrka ostane mäkká a mierne lepkavá.
  • Kukuričný škrob s vodou – Musí sa pred potieraním povariť až do sklovita. Vychladnutou zmesou sa potiera ešte teplý upečený chlieb. Kôrka pečiva ostane tvrdá a má zlatistú farbu.
  • Sójová múčka s vodou – používa sa pre ľudí s alergiou na vajcia a mlieko. Pečivo získa hnedú lesklú kôrku.

JULIENNE

Ide o spôsob krájania koreňovej zeleniny na dlhšie rezance.

KONFITOVANIE

Výraz pre veľmi pomalé dusenie bravčového mäsa a hydiny vo vlastnej šťave, tuku a následné uskladnenie.

MACEROVANIE

Namáčanie ovocia alebo zeleniny do tekutiny (najčastejšie do alkoholu, likéru alebo sirupu).

MARINOVANIE

Nakladanie mäsa pred jeho tepelnou úpravou do omáčky (marinády), aby bolo mäkšie, krehkejšie ale aj chutnejšie.

MADRAS

Ide o výraz pre jedlá pripravované na kari.

MARENGO (à la)

Výraz pre úpravu mäsa, ktoré sa opečie na panvici, odloží a potom sa na nej pripraví omáčka marengo (Zloženie omáčky: paradajky, cesnak, biele víno, šampiňóny, pretlak a korenie). Mäso sa do nej potom vloží a zohreje.

NAVARIN

Výraz z francúzskej kuchyne. Pôvodne predstavoval dusené jahňacie mäso v jemnej zeleninovej omáčke. V súčasnosti sa tento výraz používa pre všetky dusené jedlá, tzv. ragú z hydiny a morských živočíchov.

PANÍROVANIE

Obalovanie potravín do trojobalu.

PAN FRYING

Vyprážanie pri veľmi častom obracaní surovnín na veľmi malom množstve oleja.

PASÍROVANIE

Prelisovanie surovín, ktoré sa používajú najmä pri príprave omáčok.

POŠIROVANIE

Príprava jedál v horúcej tekutine, ktorej teplota sa pohybuje pod bodom varu (80°C-95°C).

PONT-NEUF

Ide o známy most v Paríži, ktorý dal názov tejto úprave zemiakov. Zemiaky sú nakrájané na väčšie hranolky tak, aby jedna strana ostala klenutá. Tieto zemiaky sa prudko osmažia a aranžujú na tanieri cez mäso ako most.

REDUKCIA

Výraz pre silný koncentrát, ktorý vznikne odparením časti pôvodnej tekutiny.

RAW FOOD

Ide o prax (diétu), kedy sa podáva jedlo tepelne neupravené a nespracované. Ohrievanie jedla je povolené, ale len do 40-49°C. Nad touto hranicou sa začínajú rozkladať enzýmy, ktoré napomáhajú tráveniu.

STEAK

  • Blue Rare – Opečený zvonka, kopletne červený vo vnútri.
  • Rare – Opečený zvonka a vo vnútri z 75% červený.
  • Medium Rare – Opečený tak, aby bol vo vnútri stále na 50% červený.
  • Medium – Prepečený tak, aby vo vnútri zostal na 25% ružový.
  • Medium Well – Vo vnútri stále známky ružovej farby.
  • Well Done – Prepečený, pokiaľ steak nie je kompletne hnedý.

SLOW FOOD

Smer, ktorý propaguje klasickú kultúru stolovania. Zároveň sa snaží chrániť miestne a regionálne špeciality.

TRANŠÍROVANIE

Je to technika porcovania (krájanie a vykosťovanie) akéhokoľvek druhu mäsa.

TAPAS

Ide o malé porcie jedál, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou španielskej gastronómie. Objednáva sa ich niekoľko naraz súčasne.

TEMPURA

Vyprážanie surovín, namáčaných v špeciálnom ceste z múky tempurako.

TOURNEDOS

Výraz pre rezy mäsa zo zužujúcej sa časti sviečkovice.

VOL-AU-VENTS

Francúzsky výraz pre paštéty, konkrétne ide o malé misky, alebo košíčky z lístkového cesta, ktoré sa plnia rôznymi náplňami. Podávajú sa teplé, alebo studené ako jednohubky u rôznych príležitostí (bankety, alebo párty,…).

ŽELÍROVANIE

Je proces zavárania ovocia pomocou želírovacích prostriedkov.

V budúcom pokračovaní sa pozrieme na názvoslovie pre najznámejšie jedlá.

Ostaňte v spojení. :)

Najlepšia poleva na koláče – Slaný karamel | recept

$
0
0

Slaný karamel - recept

Určite ste občas aj vy riešili otázku, akú polevu zvoliť na ovocný koláč. Ja som nad podobnou výzvou dumal pri vytváraní najnovšieho pečeného receptu. Kde po dlhšom prieskume a spajaní chutí formou pokus-omyl, natrafil na výborný a rýchly trik na prípravu slaného karamelu. Poviem vám, je to jedna báseň, ktorá s vami po uvarení vydrží ďalších min. 14 dní. :)

Suroviny potrebné na slaný karamel

  • 200g – kryštálového cukru
  • 90g – masla
  • 120ml – min. 30% šľahačky
  • 1 ČL – soli

Postup:
1) V stredne veľkom hrnci a na miernom ohni rozpuste cukor za stáleho miešania, použitím drevennej varechy. Cukor po čase začne tvoriť hrudky, až sa nakoniec zleje do “jantárovo-hnedej” tekutiny. Nezabúdajte cukor stále miešať, pretože môže zhorieť.

2) Akonáhle sa cukor úplne rozpustí, pridajte opatrne maslo. Dávajte si pozor, pretože karamel začne tvoriť bubliny, ktoré môžu praskať a môže vás to popáliť. Karamel je síce chuťovo výborný, ale príprava zvykne byť občas nebezpečná :). Maslo vmiešajte do karamelu, pokiaľ sa úplne nerozpustí, cca 2-3 minúty.

3) Veľmi pomaly a po dávkach začnite prilievať smotanu za stáleho miešania. Vzhľadom na fakt, že smotana je chladnejšia kao karamel, tak po pridaní začne zmes rýchlo tvoriť bubliny.

4) Zmes nechajte prevariť 1 minútu , odstráňte z ohňa a pridajte soľ, ktorú so zmesou rozmiešajte.

Tip: Karamel pred podávaním nechajte vychladnúť. Karamel je možne skladovať v uzavretej nádobe po dobu 2 týždňov v chladničke.

Nech vám chutí! :)
@Smoliak

Slivková crostata so slaným karamelom | Recept

$
0
0

Slivková crostata so slaným karamelom

Veď to poznáte, jeseň sa blíži, záhradky produkujú posledné svoje plody a začína zaváracia časť roka. My sme ako jedno z posledných ovocí zavárali slivky a tak mi napadlo priniesť aj v tomto slivkovom duchu nový recept, ktorý je rýchly, chutný a to najdôležitejšie sladký a slaný zároveň. :)

Suroviny na cesto crostaty

  • 200g – polohrubej múky
  • 30g – práškového cukru
  • 75g – čerstvého masla nakrájaného na kocky
  • 1 ks – vaječný žĺtok
  • 50ml – studenej vody

Náplň

  • 6-8 ks – zaváraných sliviek (záleží od veľkosti)
  • 2 PL – medu
  • 2 ks – vetvičky rozmarínu
  • 2 PL – mletých mandlí
  • 150g – mascarpone
  • 100g – gréckeho jogurtu
  • 1 ks – vajíčko
  • 2 PL – trstinového cukru

Postup:
1) Cesto si vytvorte zmiešaním múky, masla a Ingrediencia, ktorá nesmie chýbať – práškový cukor od SweetFamily. Suroviny vymiešame robotom, pokiaľ sa vám nevytvorí strúhanka, ktorú následne vymiešajte ručne s žĺtkom a vodou. Vyformované cesto dajte do potravinárskej fólie a nechate zachladiť v chladničke na 30 min..

2) Zatiaľ si nakrájajte zavárané slivky na tenké plátky a umiestnite ich do spoločnej misky, kde ich pokropte medom. Ku slivkám pridajte lístky rozmarínu, ktoré trochu pomvrte medzi prstami, aby uvolnil viac chute. Tieto slivky dajte rovnako odpočívať do chladničky.

3) Zmiešajte dokopy mascarpone, grécky jogurt, vajíčko a mleté mandle. Plnku dochuťte podľa potreby trstinovým cukrom.

4) Zohrejte si rúru na 180°C a vyberte si cesto z chladničky. Cesto si rozdelte na 4 časti, pričom každú rozvalkajte na rovnomerné kruhy o hrúbke približne 5mm. Takto vytvorené kruhy položte na plech, ktorý ste predtým vystlali papierom na pečenie a rovnomerne po nich do stredu s približne s 2 cm okrajom rozotrite jogurtovú zmes a poukladajte na ňu nakrájané slivky. Nenatreté kraje cesta zohnite na niekoľko časti a zahnite smerom do stredu. Takto vytvorené crostaty pečte do zlatistej farby, približne 25 minút.

Tip: Pred podávaním pokvapkajte koláč slaným kamaramelom, ktorý ešte viac zvýrazní jednotlivé chute tohto skvelého koláča. :).

Nech vám chutí! :)
Váš @Smoliak

9+1 najlepších filmov o varení a jedle (FoodZaujímavosť)

$
0
0

Jeden múdry človek raz povedal, že životná harmónia nastáva keď sa riadite 3 základnými piliermi: práca, oddych a oslava. Pracovať musíme, ale oddychovať a zabávať sa občas zabúdame. Keď už si ale ten čas na oddych nájdete, tak rozhodne odporúčam napríklad pri týchto 10 NAJ filmoch, ktoré považujem za ten najlepší výber vo svojej kategórii. :)

1. Jiro Dreams of Sushi

USA (2011)Dokumentárny
CSFD: 86% | IMBD: 7.9

Film - Jiro dreams of sushi

O filme: Dokument o živote 85 ročného japonca, ktorý už cez 70 rokov pracuje vo svojej vlastnej sushi reštaurácii, ktorá je ocenená 3 michelinskými hviezdami. Jeho reštaurácia je umiestnená v metre, zmestia sa do nej maximálne 10 ľudia a má jeden záchod. Hlavný predstaviteľ Jiro je na seba tak tvrdý, že aj napriek maximálnemu úspechu, ktorý môže človek v gastronómii dosiahnuť, nikdy nie je spokojný na 100% a každý deň zaspáva a pri chádza do práce s tým, že chce posunúť svoj obor o ďalší level vyššie.

 

2. Láska na kari

USA (2014)Komédia / Dráma
CSFD: 74% | IMBD: 7.3

Film - Láska na kari

O filme: Madam Mallory ako majiteľka vyhlásenej reštaurácie s Michelinskou hviezdou sa nestačí diviť, keď jedného dňa sa oproti nej prisťahuje indická rodina, ktorá si otvorí vlastnú reštauráciu. Majiteľka rešturácie zisťuje, že mladý indický šéfkuchár má obrovské nadanie a tak sa ho pokúsi získať do svojej reštaurácie. Dva svety rôznych kultúr vnáša do tohto filmu nový pohľad na gastronómiu a v spojitosti s čistým malebným francúzkym mestečkom na vidieku, vyvoláva vo vás túžbu po vlastnej reštaurácii.

 

3. Chef

USA (2014)Komédia / Dráma
CSFD: 73% | IMBD: 7.3

Film - Šéf

O filme: Príbeh o talentovanom šéfkuchárovi, ktorí pre svoju prchosť a sociálnym médiám (konkrétne twitter) prišiel o svoju prácu v reštaurácii a začal si zarábať ako vodič “foodtruck-u”. S regionálnymi potravinami, kde sa práve jeho foodtruck nachádza, sa snaží zúročiť svoje tvorivé schopnosti a za sprievodu sociálnych medií, sa dostáva do pozornosti konzumentov, čo mu zvyšuje jeho popularitu. Krásou celého tohto filmu je kamerové spracovanie záberov na prípravu jedál. Jednoducho na zjedenie! :)

 

 

4. Cudzí obed

India / Francúzko / Nemecko / USA (2013)Romantický / Dráma
CSFD: 76% | IMBD: 7.8

Film - Cudzí obed

O filme: Už viac ako 120 rokov posielajú ženy v Bombaji svojim manželom obedy do práce pomocou tísicok poslíčkov. Vedci z Harvardu tento dokonalý systém sa rozhodli nalyzovať a dospeli k záveru, že na zlú adreu doručia len 1 z 1 000 000 obedov. A práve jeden z týchto zatúlaných obedov spojí dokopy osud 2 mladých ľudí. Film hovorí o tom, že aj jedna malá chyba vám môže zmeniť celý život.

 

5. Julie & Julia

USA (2009)Dráma / Životopisný / Romantický
CSFD: 67% | IMBD: 7.0

Film - Julie a Julia

O filme: Príbeh 30 ročnej sekretárky, ktorá sa jedného dňa rozhodne uvariť všetkých 524 receptov z legendárnej kuchárky “Mastering The Art Of Frech Cooking”, ktorú v roku 1961 napísala ešte legendárnejšia kuchárka Julia Child. Filmom sa nesie rozbehanie jej vlastného blogu, ktorý s názvom “Julie/Julia project”, ktorý sa dostane do povedomia medií.

 

6. Tampopo

Japonsko (1985)Komédia
CSFD: 85% | IMBD: 7.9

Film - Tampopo

O filme: Ide o jednu z najlepších japonských komédií, ktorá sleduje cestu za receptom na dokonalý rámen (tradičné jedlo pozostávajúce z rezancov s vývarom a plátkami mäsa s oblohou). Hlavnou hrdinkou je mama, ktorá vlastní malú jedáleň s rámenom a zbiera inšpiráciu v najrôznejších súkromných kuchárkach, luxusných reštauráciách a obyčajných pohostinstvách.

 

7. Čokoláda

USA (2000)Dráma / Romantický
CSFD: 80% | IMBD: 7.3

Film - Čokoláda

O filme: Film sa odohráva na Francúzkom vidieku, kde sa v jeden obyčajný deň objaví cestovateľka Vianne Rocher so svojou dcérou Anouk. Záhadná cestovateľka si otvorí obchod s čokoládou, ktoré začnú prebúdzať u obyvateľov mesta ukryté chute. Vianne má totiž schopnosť odhadnúť vášne dedinčanov a uspokojiť ich svojimi sladkostami.

 

8. Oui, šéfe!

Španielsko (2012)Komédia
CSFD: 66% | IMBD: 6.6

Film - Oui, šéfe!

O filme: Talentovaných francúzky šéfkuchár Jack Bannot sníva o úspechu a o tom, že si jedného dňa otvorí svoju vlastnú reštauráciu. Jeho finančná situácia ho však núti prijímať podradné ponuky, ktoré si nie je schopný udržat. Život mu ale skríži slávny šéfkuchár Alenxander Lagarde. Čo zaručuje príbeh plný zvratov a ftipných momentov, kedže slávny šéfkuchár bojuje s finančnou skupinou, ktorá vlastní jeho reštauračnú sieť.

 

9. Bokovka

USA (2004)Komédia / Dráma
CSFD: 74% | IMBD: 7.6

Film - Bokovka

O filme: Dvaja priatelia, ktorá sa vadávajú na cestu ochutnávky vín, aby sa pustili do skúmania lásky, priateľstva a pretrvávajúcej osamelosti snov. Vydajú sa na cestu pobrežím, kde im skrýži cestu očarujúca servírka, ktora ohrozí svadbu jedného z hlavných hrdinov a hrozí, že odvolá svadbu. Isté je, že po tomto výlete sa nevráti ani jeden z nich do LA rovnakí ako boli na začiatku.

 

+ (Bonus) Adam Jones

USA (2015)Komédia / Dráma
CSFD: zatiaľ nemá | IMBD: zatiaľ nemá

O filme: Ide asi o najočakávanejší kuchársky film tohto roku, v ktorom sa svetoznámy šéfkuchár snaží dať dokopy tím pre najlepšiu reštauráciu na svete s cieľom získať maximum Michelinových hviezd. Hviezdne obsadenie v podobe herca Bradley Coopera zaručuje minimálne zvýšenú pozornosť, takže sám som zvedavý, ako napokon tento film dopadne.

Máte svoj obľúbený film o jedle a varení?

Dajte mi vedieť do komentárov :).

Svetový deň jedla 2015 – udalosť, o ktorej by ste mali vedieť (Food zaujímavosť)

$
0
0

Svetový deň jedla 2015

Už naše mamy nám hovorievali: “dojedz tú porciu, snáď si nemyslíš, že ju budeme vyhadzovať”. Vtedy úsmevné, no čím som starší, tak o to viac pravdivé. Odpustite mi bulvárny podtón v úvodných slovách tohto článku, ale musel som nejak nadviazať na fakt, že každý rok prebieha na svete výzva ku šetreniu jedla v prospech znižovania energií, šetrenia prírody a poukázania na to, že vo svete hladuje podľa aktuálnych štatistík niečo málo cez 790 miliónov ľudí.

V tomto roku sa svetová výzva pod názvom World Food Day, koná 16. októbra.

Pri tejto príležitosti si preto zároveň kladiem otázku: Naozaj dokážeme vďaka takýmto udalostiam reálne a výraznejšie znížiť objem plytvaného jedla? Neviem. No nasledujúci dokument na nepekných príkladoch odhaluje zvrátenosť dnešnej doby, kedy hnaním sa za ziskovosťou, prichádzajú medzi nás nezmyselné zákony a obchodníci ich s radosťou prijímajú (česť výnimkám).


Málo známe svetové fakty o jedle:

  • Približne 795 000 000 ľudí na svete nemá dostatok jedla, aby viedli zdravý aktívny život.
  • Subsaharská Afrika je región s najvyšším výskytom hladu, kde každá štvrtá osoba je podvyživená.
  • Zlá výživa spôsobuje takmer polovicu (45%) úmrtí u detí do päť rokov – ročne až 3 100 000 detí.

V tomto bode vás preto aj ja vyzývam, že keď sa najbližšie rozbehnete do obchodu, tak si položte otázku: “Nemal/a by som radšej podporiť domácich producentov, ktorí nevyhadzujú uhorky len preto, že nemajú správny tvar?”

A potom nám už len ostáva dúfať, že zmenou prístupu dokážeme zmeniť naše vlastné zmýšlanie, ale aj našich detí. A samozrejme, tým by sme rovnako mali v budúcnosti hovorievať: “dojedz tú porciu, snáď si nemyslíš, že ju budeme vyhadzovať”.

Váš @Smoliak.

Viewing all 96 articles
Browse latest View live